سمپلیگ چیست

در لغت سمپلینگ به معنای مزه کردن است. امروزه این کلمه برای نوعی بازاریابی و استراتژی تبلیغاتی استفاده می گردد. از گذشته ها از این روش برای فروش محصولات و تبلیغات استفاده می شده است. اما با گذشت زمان مانند هر چیز دیگری، این روش نیز توانسته پیشرفت کند و امروزی تر شود.

سمپلینگ چیست؟

در تولید مواد غذایی قبل از اینکه تولید انبوه انجام شود از سمپل جهت بررسی رضایت مشتری ها استفاده می شد. با آماری که از جامعه استفاده کننده به دست می آید، می توان ضعف ها و قوت های محصول را سنجید و بررسی کرد چقدر طرفدار خواهد داشت. سمپلینگ علاوه بر تست با سوال و جواب هایی نیز همراه خواهد بود. می توان از آن در تمام صنایع استفاده کرد و فقط به صنعت مواد غذایی محدود نمی شود.

در واقع شما نمونه کوچک یا در صورت امکان خود محصول را در اختیار افراد قرار می دهید. هنگام ارائه محصول توضیحات کاملی از مزیت ها و تفاوت های آن با کالاهای رقیب را نیز به مشتری توضیح می دهید. این روش مخصوصا برای محصولات تولیدی جدید بسیار می تواند موثر واقع شود.

تاریخچه‌ سمپلینگ

در تاریخ زمان دقیقی برای سمپلینگ مشخص نشده اما نمونه هایی از آن در تاریخ مشاهده شده است. برای نمونه در قرن چهاردهم میلادی، شخصی به نام پیرز پلومن از سمپلینگ برای به فروش رساندن اشعارش استفاده می کرد. او در واقع قسمتی از شعر را برای دیگران می خواند تا آنها را ترغیب به خرید و شنیدن شعر کامل کند.

به عنوان نمونه دیگر، در قزن 18 میلادی، در شهر واشنگتن، بعضی از افراد نمونه هایی از محصولات را به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار می دادند. در ایران از سال 83 این روش تبلیغات کاملا شکل گرفت و توانست با گذشت زمان پیشرفت های خوبی کند.

عبارت های استفاده شده در این روش

نقشه راه اجرای سمپلینگ

سمپل

به نمونه محصول که به رایگان در اختیار دیگران قرار می گیرد، سمپل گفته می شود.

ساشه

شما می توانید جهت تاثیرگذاری بیشتر یک نمونه کوچک از محصول که با بسته بندی زیبایی نیز هست را همراه با یک بروشور و یا کاتالوگ به دیگران ارائه دهید. به این ساشه گفته می شود.

سمپلر

شخصی که سمپلینگ را اجرا می کند.

استخدام سمپلر حرفه ای به عنوان رکن اصلی سمپلینگ

موفقیت در سمپلینگ بسیار زیاد به شخص یا اشخاص اجرا کننده بستگی دارد. هنگام عرضه مستقیم کالا، این شخص سمپلر است که افراد را مشتاق به استفاده از محصول می کند. همچنین این شخص علاوه بر خوش رویی و روابط عمومی بالا، باید بتواند توضیحات کامل را به مشتری ارائه دهد. در واقع باید به گونه ای آنها را جذب کند که به سخنانش گوش دهند.

در مجموعه خدمات نمایشگاهی زینو، تامین نیروی سمپلر با بهترین اشخاص که کاملا در این حرفه متخصص و آموزش دیده هستند صورت می گیرد. از این رو در صورتی که شما برای اجرای سمپلینگ و همچنین استخدام سمپلر نیاز به کمک دارید، می توانید با کارشناسان زینو با شماره های ۰۹۱۲۹۴۴۹۲۱۲۰۹۳۹۵۴۶۳۷۸۷ تماس حاصل فرمایید.

توجه داشته باشید که به علت تخصصی بودن این کار، بهتر است از افراد خبره کمک بگیرید که بتوانید نتیجه دلخواه را کسب کنید.

سمپلینگ چگونه در مخاطب تاثیر می گذارد؟

تاثیر سمپلینگ در فروش

هر شخص اگر بتواند قبل از خرید از محصول یکبار استفاده کند و کیفیت و کارایی آن را مشاهده کند، خریدی مطمئن تر و راحت تر خواهد داشت در ایران نیز این گونه است و استفاده از نمونه محصول می تواند خرید توسط مشتری را بیشتر کند.

البته همانطور که گفتیم شخص اجرا کننده سمپلینگ در این مورد بسیار موثر است. او باید بتواند هنگام ارائه محصول، توضیحات کامل و دقیقی از محصول را ارائه دهد. اما متاسفانه بیشتر شرکت ها به این امر توجه نمی کنند و شخصی که این مسئولیت به او محول می شود حتی علم کافی درباره محصول را ندارد. علاوه بر نداشتن علم، توانایی اجرای سمپلینگ را هم ممکن است نداشته باشد.

از این رو ما همواره توصیه می کنیم که از افراد آموزش دیده برای این منظور استفاده کنید. سعی کنید اطلاعات کافی و کاملی از محصول نیز در اختیار سمپلر قرار دهید که بتواند با تسلط کامل محصول را معرفی کند.

اجرای سمپلینگ چگونه است؟

این روش به صورت مستقیم انجام می شود. در واقع یک شخص محصولات شما یا نمونه کوچکی از آن را در اختیار دیگران قرار می دهد و در عین حال در مورد موارد زیر به او توضیح می دهد:

 • مزایای محصول
 • تفاوت آن با محصول رقیب
 • آن چیزی که این محصول را از دیگر محصولات متمایز می کند.
 • کیفیت محصول
 • روش استفاده از محصول
 • و…

تفاوت بین سمپلینگ جدید و سمپلینگ سنتی

مشتریان

در سمپلینگ قدیمی، مشتریان به طور تصادفی انتخاب می شدند. اما در سمپلینگ جدید بازار هدف در نظر گرفته می شود. در واقع بررسی می شود که چه اشخاصی بیشتر از محصول استفاده می کنند و آن ها به عنوان بازار هدف در نظر گرفته می شوند.

نحوه ارائه

در سمپلینگ قدیمی، میزی قرار داده می شد و افراد خودشان محصول را بر می داشتند. در این حالت شما نمی توانستید با فرد ارتباط برقرار کنید و توضیحاتی به او ارائه دهید. حتی متوجه نمی شدید که آیا واقعا محصول را امتحان کرده یا خیر.  اما در روش جدید، سمپلر سعی می کند فرد را مجاب کند که از محصول استفاده کند و توضیحات کافی به او می دهد.

مزایای اجرای سمپلینگ

مزایای اجرای سمپلینگ

اجرای این روش بازاریابی مزیت هایی دارد، از جمله:

 • در ذهن مشتری یک تصویر واقعی از محصول ایجاد می شود که باعث افزایش فروش می گردد.
 • به دلیل استفاده مشتری به طور مستقیم از کالا، اعتبار و ارزش محصول بیشتر می شود.
 • یک روش بازاریابی با نرخ بازگشت بسیار بالا است. البته توجه داشته باشید که محصول شما باید از کیفیت لازم برخوردار باشد.
 • بهترین روش برای نشان دادن کیفیت محصول به دیگران می باشد.
 • امکان رقابت با رقیبان و نشان دادن وجه تمایز شما با رقیبان به دیگران را ایجاد می کند.
 • به دلیل رایگان بودن محصول، مشتری به آسانی می تواند در این روش قرار بگیرد.
 • سریعا در مشتری تاثیر می گذارد و مشتری می تواند همان لحظه تصمیم به خرید بگیرد.
 • به دلیل حضور سمپلر، به راحتی می توان مشتری را ترغیب کرد و اطلاعات لازم را در اختیارش قرار داد. همچنین دیگران هر سوالی که داشته باشند می توانند به راحتی پاسخ خود را دریافت کنند.
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (57 امتیاز)